
Cel mai mare producător de software din lume, Microsoft Corp., a încetat de ieri să mai distribuie sistemul de operare Windows XP, în ciuda protestelor venite în ultima vreme de la fanii acestuia, scrie revista americană „PC World“.
Compania a luat decizia suspendării sistemului de operare vechi de 7 ani pentru a impulsiona vânzările Windows Vista, lansat anul trecut. Acesta din urmă nu se bucură însă de acelaşi succes, majoritatea specialiştilor considerându- l un eşec.
Cei care vor dori şi în viitor să folosească Windows XP vor trebui să cumpere Windows Vista Ultimate sau Windows Vista Business
Într-un sondaj realizat de „PC World“, 67% dintre cei peste 3.500 de respondenţi s-au declarat „dezamăgiţi“ de faptul că XP este retras, iar 16% „oarecum dezamăgiţi“. Circa 450 de milioane de copii de XP sunt în uz în acest moment. Dacă punem la socoteală şi copiile ilegale folosite la scară largă în întreaga lume, nivelul de utilizare este cu mult mai mare. Noua „navă amiral“ pe segmentul de sisteme de operare la Microsoft este Windows Vista. Însă această platformă de operare a dezamăgit, eşuând în a se impune ca produsul extraordinar ce se anunţa a fi şi care a presupus cinci ani de muncă înainte de lansare.
Mai multe amanunte gasiti aici.










uite asa o sa trecem pe linux. o sa-l punem direct pe hard, nu numai cu butare de pe cd sau usb